Gdy wyruszamy za zachodnią granicę w celach zarobkowych, wówczas przeważnie jeszcze przed udaniem się w drogę, szukamy informacji związanych z pracą, a także o wszelkich innych sprawach, które wpływają na jakość życia. Istotną kwestią jest niewątpliwie wysokość zarobków. Stąd też sprawdźmy, jaka w Niemczech obowiązuje minimalna krajowa.
W kraju, do którego się wybieramy, najniższa krajowa ustalana jest mocą ustawy. Podobnie to wygląda w większości państw świata, w tym także naszego. W niektórych skandynawskich krajach obowiązują układy zbiorowe, z kolei w Egipcie czy Arabii Saudyjskiej nie występuje w porządku prawnym pojęcie minimalnej krajowej. Ustalenie najniższej płacy gwarantuje pracownikom, że otrzymując ją, będą żyli na godnym (materialnie) poziomie. Jeżeli pracodawca tego nie przestrzega, wówczas łamie prawo. Spotykamy się z tym przede wszystkim w przypadku tzw. pracy na czarno. W Niemczech poza minimalną krajową istnieją też progowe płace branżowe oraz płace ustalane w zbiorowych umowach o pracę. Te branżowe zależne są – rzecz jasna – od pełnionej profesji. Na przykład elektrycy otrzymują za godzinę 12,40 euro. Stawka różni się też od poziomu kompetencji – niewykwalifikowany dekarz dostaje 12,60 euro, a wykształcony zawodowo – 14, 10.
W ojczyźnie Schillera minimalna krajowa jest sukcesywnie podnoszona. Nazywamy to waloryzacją zarobków. Gdy rosną ceny rozmaitych produktów i usług oraz podatki, w górę musi też pójść najniższa krajowa. W Niemczech odbywa się to mniej więcej co dwa lata. Choć ostatnio minimalna wzrosła w lipcu bieżącego roku – wynosi aktualnie 9,60 euro – a na styczeń 2022 roku przewidziana jest kolejna waloryzacja płac. Aktualna w przeliczeniu na złotówki daje miesięcznie około 6840. Łatwo obliczymy, że to 2,5 razy więcej niż u nas…
Odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, czy każdy – kto pracuje – ma prawo do pobierania wynagrodzenia opiewającego przynajmniej na minimalną stawkę? Otóż są tu pewne wyjątki. Przy czym nie ma znaczenia, czy pracownik ma wieloletni kontrakt, czy też tymczasowy, sezonowy; również wymiar czasu pracy nie gra tu roli. Natomiast minimalna krajowa nie chroni tych, którzy nie są pracownikami zatrudnionymi, czyli pracują na własny rachunek, poza tym odnosi się to też do osób niepełnoletnich, uczniów wykonujących obowiązkowe praktyki czy też osób, które przed podjęciem posady były długotrwale bezrobotne.
Nadmieńmy, że podaliśmy wartości brutto minimalnych płac. Na rękę, czyli netto, otrzymujemy mniej. Ile dokładnie – sprawdzimy, korzystając z któregoś z internetowych kalkulatorów.