Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Święta Bożego Narodzenia w Holandii

Mieszkańcy Europy – a także innych zakątków świata – powoli szykują się do Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce i na Zachodzie cieszą się one największą popularnością spośród wszystkich świąt. Wpływ na to ma atmosfera. Wprawdzie nie tak już zimowa, jak jeszcze niedawno, ale wciąż mająca w sobie wiele magii. Co ciekawe, Boże Narodzenie obchodzone jest także uroczyście w krajach ześwieczczonych. Takim jest na przykład Holandia. Jak się w niej obchodzi ten szczególny czas?

Święta Bożego Narodzenia w Holandii: tradycja

Kiedy święta straciły w Holandii (oraz innych zachodnich krajach) swoją religijną wartość i chrześcijańskie znacznie, nabrało ono nieco innego sensu. Jest to przede wszystkim doskonała okazja do tego, by rodziny i przyjaciele mogli spędzić wspólnie czas w bardziej uroczysty sposób niż w inne dni. Dodatkową atrakcją są niewątpliwie wystawne dania i słodycze, których w drugiej połowie grudnia je się w Niderlandach więcej niż w kiedykolwiek indziej. Jeszcze przed samymi świętami mieszkańcy holenderskich miast i miasteczek oraz przybywający do nich turyści. To dobra okazja nie tylko do tego, żeby kupić pierniczki czy inne ciastka, a następnie zjeść je w domu ze smakiem, lecz także, żeby odczuć wspólnotę z tyloma innymi ludźmi. Tuż przed samymi świętami w firmach pracodawcy obdarowują swoich pracowników, wręczając im nieraz bardzo okazałe pudła z podarunkami. Co się w nich znajduje? Przeważnie słodycze czy inne delikatesy, a także bardziej czy mniej użyteczne drobiazgi.

Firmy organizują też spotkania świąteczne dla szefostwa i zatrudnionych. Poprzedzają one Wigilię. Ta nie jest obchodzona w Holandii tak wystawnie jak u nas. W Polsce to ona stanowi najważniejszą część obchodów Bożego Narodzenia. W Niderlandach świętowanie na dobre zaczyna się w pierwszy dzień świąt, który Holendrzy witają sutym śniadaniem. Na stole w wielu domach gwoździem programu jest ciasto migdałowe z bakaliami. Większą ucztę urządza się wieczorem, kiedy to podawane jest gourmetten, czyli grillowane mięsa i warzywa. Co ciekawe, danie to serwuje się na jednym podgrzewanym naczyniu, z którego biesiadnicy dobierają sobie na talerze upatrzone smakołyki.

Jako że święta te spędzane są w rodzinnym gronie bądź ze starymi przyjaciółmi, dla wielu to dobra sposobność, by stoczyć kilka partyjek w gry planszowe. Jedną z nich jest sjoelen nazywana też “holenderskim bilardem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *