Kategorie
Uncategorized

Święta Bożego Narodzenie w Niemczech

Na Zachodzie najuroczyściej obchodzonym świętem jest Boże Narodzenie. Z punktu widzenia wiary i religii ważniejsza jest zdecydowanie Wielkanoc, ale to pierwsze należy uznać za popularniejsze, na co duży wpływ ma jego komercjalizacja. Podobnie jest w Niemczech. Jakie kultywują tradycje nasi zachodni sąsiedzi? Sprawdźmy to.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech: zwyczaje

Pod pewnymi względami zachodni sąsiedzi są nam bliscy kulturowo, co też dostrzegamy w tym, jak obchodzą święta. Dlatego też zacznijmy od podobieństw, a następnie przejdziemy do tego, co nas różni. Choć Niemcy są mocno zlaicyzowanym społeczeństwem, tylko dwadzieścia kilka procent narodu deklaruje się jako chrześcijanie, to święta obchodzą niemal wszyscy bez wyjątku, wykorzystując ten czas do tego, aby spotkać się z rodziną czy starymi przyjaciółmi. Wciąż też kultywowane są różnorodne tradycje. Odnosi się to na przykład do wystawiania w pokoju gościnnym drzewka świątecznego. Obyczaj ten ma swój pogański rodowód, lecz w XVI wieku został przez niemieckich protestantów – między innymi Marcina Lutra – zaadaptowany i ożywiony. Przed wiekami na świerku czy też jodle wieszano jabłuszka, symbolizujące owoce znajdujące się na rajskim drzewie. Zwyczaj strojenia iglaków przywędrował wraz z Niemcami na polskie ziemie w czasie zaborów i – jak widać – przyjął się i jest pielęgnowany do dziś. To samo dotyczy kalendarza adwentowego, choć on ma krótszą historię. Na ziemiach niemieckich pojawił się w XIX wieku i dość szybko zwyczaj ich wręczania dotarł również w nasze strony. Trzeba przy tym zauważyć, że wtedy były to własnoręcznie robione dzieła, obecnie są to przeważnie produkty ze sklepów, niekoniecznie powiązane tematycznie z Bożym Narodzeniem.

Przed świętami w całych Niemczech – szczególnie większych ośrodkach miejskich – organizowane są świąteczne jarmarki i kiermasze, które stanowią też dużą atrakcję dla turystów. Dni te są wstępem do świąt Bożego Narodzenia. Najważniejsza uczta nie odbywa się w Niemczech w Wigilię (24 grudnia), lecz w następujące po niej dni (25 i 26 grudnia). Niemniej tuż przed świętami rodacy Goethego także spotykają się w rodzinnym gronie przy kolacji, podczas której posilają się między innymi sałatką ziemniaczaną. W pierwszy i drugi dzień świąt na stołach pojawiają się wystawniejsze dania – wśród których prym wiedzie pieczona gęś z pyzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *