Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Czy w busie można przewozić dziecko?

Wyjazd zagraniczny busem to poważna sprawa. Dlatego, kiedy wyruszamy za granicę, odpowiednio się do tego przygotowujemy. I zwykle nie robimy tego na ostatnią chwilę. Dbamy więc o to, by dokumenty były aktualne i spisujemy listę rzeczy do zabrania. Podróż jest jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy pasażerem jest dziecko. O czym trzeba pamiętać, szykując młodego pasażera do wyjazdu?

Wyjazd dziecka za granicę

Przeważnie na podróż busem do Niemiec czy Holandii decydują się dorośli pasażerowie. Jednak bywa i tak, że wyruszają tam zdecydowanie młodsi podróżni. Jakie wymagania należy wówczas spełnić? 

Każdy przewoźnik ma regulamin przejazdu. Musi on, oczywiście, być zgodny z prawem polskim i – w przypadku kursów zagranicznych – międzynarodowym. Zwykle przepisy te wśród poszczególnych firm transportujących osoby są zbieżne lub bardzo podobne. Różnice dotyczą szczegółowych sformułowań. I tak dziecko podróżujące busem musi przestrzegać zasad, które obejmują dorosłych. Rzecz jasna, gdy wybiera się za granicę, wymagany jest dokument do tego uprawniający – albo paszport, albo dowód osobisty. 

Ponadto należy rozpatrzyć jeszcze kilka bardziej szczegółowych spraw.

Dzieci liczące mniej niż 12 lat

Jeżeli dziecko ma mniej niż 12 lat, wtedy na pokładzie busa musi mu towarzyszyć pełnoletni pasażer. Z reguły jest to rodzic lub inny opiekun prawny. Jakkolwiek obowiązki te mogą zostać przekazane innemu dorosłemu. Wtedy opiekun prawny wypełnia stosowne oświadczenie. Zawiera ono krótką sformalizowaną treść oraz sygnaturę osoby powierzającej swoje obowiązki, jej numer telefonu oraz datę podpisania dokumentu.

Małoletni 12-18 lat

Jeżeli małoletni przekroczył już 12 rok życia, wtedy nie zawsze musi mu asystować ktoś pełnoletni. Nie jest tak wówczas, kiedy opiekun prawny wypełni adekwatne oświadczenie. Wypełniony druk młody podróżny pokazuje pracownikowi firmy przewozowej. Co ważne, na jej barkach nie spoczywa już odpowiedzialność za małoletniego.

Dzieci poniżej 150 cm

Nieco więcej wymogów do spełnienia mają opiekunowie podróżujący z najmłodszymi. Chodzi o dzieci, które mierzą mniej niż 150 cm. Zgodnie z obowiązującym prawem muszą one jechać w certyfikowanych fotelikach. Co istotne, przewoźnik nie musi mieć ich na wyposażeniu, gdyż obowiązek ten spoczywa na osobach towarzyszących dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *