Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Praca w Berlinie

Berlin to ciekawa i różnorodna metropolia – nazywana jest nie bez powodu istnym tyglem kultur. Przyciąga nas z wielu względów. Poza tymi turystycznymi najistotniejsze są ekonomiczne. Obok takich niemieckich miast jak Frankfurt, Lipsk czy Dortmund to właśnie Berlin jest krajem, do którego udajemy się w poszukiwaniu pracy. Jak ją zdobywamy i na jakie zatrudnienie możemy liczyć? Odpowiedzmy sobie na te oraz podobne pytania w niniejszym artykule.

Łatwiej nam na pewno zaaklimatyzować się w obcym kraju, gdy już go zamieszkują nasi bliscy. Są wsparciem psychologicznym, to na pewno. Ale też służą nam w konkretny sposób. Bywają na przykład pomocni w odnalezieniu posady, gdy zostajemy przez nich zarekomendowani pracodawcy. Innym razem polegamy raczej na sobie. W jaki sposób wówczas szukamy pracy? Zwykle robimy to jeszcze przed wyjazdem, żeby nie jechać w ciemno. Pomocny okazuje się – lub wręcz niezastąpiony – Internet. W jego przestrzeni natrafiamy na przydatne strony agencji zatrudnienia oraz inne portale z ogłoszeniami w sprawie pracy. Będąc na nich, dowiadujemy się, jakie oferty składane są tym, którzy chcą zarobkować w Berlinie. I mamy tu do czynienia z całym przekrojem propozycji. Większość, rzecz jasna, dotyczy pracowników fizycznych. Wielu z nich przyjmuje branża budowlana. Szczególnie cenieni są ci, którzy są wykwalifikowani zawodowo, a więc dekarze, cieśle, elektrycy czy hydraulicy. Również problemu ze znalezieniem posady nie powinni mieć operatorzy maszyn, w tym obsługujący dźwigi czy wózki widłowe. Również niewykwalifikowani robotnicy są pożądani na berlińskim rynku pracy. Odnosi się to przeważnie do pracy sezonowej, czyli na uprawach, w ogrodnictwie itd. Zwłaszcza kobiety starają się o zatrudnienie w charakterze opiekunek do dzieci bądź osób starszych.

W przypadku pracy sezonowej, jeżeli trwa ona do 65 dni, wtedy nie mamy obowiązku się rejestrować. Inaczej to wygląda wówczas, gdy czas ten jest dłuższy, wtedy powinniśmy to zgłosić.

Jadąc za granicę – nie tylko do Berlina w Niemczech lecz dokądkolwiek – nie możemy zapomnieć o dowodzie osobistym czy paszporcie, w innym razie nie dotarlibyśmy tam, gdzie chcemy. Co istotne, posiadanie przy sobie dowodu osobistego jest nie tylko wskazane, lecz wręcz nakazane. Już na miejscu wyrobimy sobie numer identyfikacji podatnika, a zrobimy to w lokalnym urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *