Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Praca w Niemczech

Każdego dnia internauci wyszukują w Sieci informacji na temat pracy poza granicami Polski. Nie ma więc wątpliwości, że trend wyjazdów zagranicznych w celach zarobkowych nie słabnie. Największym zainteresowaniem cieszą się u naszych rodaków Niemcy, co wynika z przynajmniej dwóch czynników, bliskości geograficznej oraz bogactwa tamtejszego rynku pracy. O czym powinno się pamiętać, decydując się na tego rodzaju zmianę w życiu?

Taki wyjazd to poważna sprawa. Stąd też wymaga głębokiego przemyślenia i – kiedy już jesteśmy pewni podróży – zaawansowanych przygotowań. Nieraz jest łatwiej. Dotyczy to przypadków, kiedy wyjeżdżający mają już u zachodniego sąsiada zaufanych ludzi (rodzinę czy przyjaciół). Jeżeli tak nie jest, wtedy należy polegać na sobie i informacjach czerpanych z rozmaitych źródeł. Dziś przeważnie pozyskujemy informacje przez Internet. Za jego pośrednictwem możemy także przeszukać oferty pracy. Odwiedzając strony agencji zatrudnienia oraz inne podobne portale dowiadujemy się, o jaką posadę możemy się starać w Niemczech. Patrząc na większość propozycji, widzimy, że głównie odnoszą się do pracy fizycznej. Chodzi zarówno o zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników, jak i specjalistów w swych dziedzinach. Pierwsi – i kobiety, i mężczyźni – często decydują się na pracę sezonową: przy zbiorach, w leśnictwie, ogrodnictwie czy w rolnictwie. Tymczasowo lub dłużej mogą też zatrudniać się w hotelarstwie i gastronomii, poszukiwani są kelnerzy, kelnerki oraz pomoc kuchenna. Fachowcy pożądani są w budownictwie (dekarze, cieśle, hydraulicy, monterzy itd.). Kobiety z kolei nierzadko znajdują posadę jako opiekunka do dzieci czy osób starszych. W Niemczech kontynuują swoje kariery również pracownicy umysłowi, którzy znają doskonale język niemiecki, i znają się na informatyce, medycynie czy innych obszarach wiedzy.

W wielu przypadkach znajomość niemczyzny nie jest wymagana podczas starań o pracę. Nieraz wskazane jest władać językiem Goethego w stopniu podstawowym. Tak czy inaczej dobrze przynajmniej opanować podstawowe zwroty, by komunikować się z Niemcami w życiu codziennym i na przykład w urzędach.

Jeśli jesteśmy już przy temacie kwestii formalnych – wspomnijmy, że należy pamiętać o dokumentach. Nie tylko chodzi tu o dowód osobisty (którym będziemy się legitymowali), lecz również pozostałe, w tym te najważniejsze: karta ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego czy numer identyfikacji podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *