Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Minimalna krajowa w Holandii

Kiedy planujemy zarobkować w Holandii, wówczas jeszcze przed udaniem się w podróż poszukujemy informacji związanych z tym krajem. Interesuje nas wiele aspektów pracy i życia w Niderlandach. Istotną kwestią staje się między innymi wysokość minimalnej krajowej. No właśnie, ile ona wynosi i komu przysługuje? Przekonajmy się.

Do Holandii wprawdzie jeździmy także po to, by podziwiać nizinne krajobrazy, jednak w przeważającej mierze coś innego przyciąga nas do tego kraju. Głównie jest to praca. Tej nie brakuje w ojczyźnie wiatraków. Co więcej, jest ona dobrze płatna. Minimalna krajowa obowiązująca w Holandii zaliczana jest do najwyższych w Europie. Z perspektywy polskich zarobków wydaje się ona jeszcze wyższa. Ustalana jest na poziomie ustawy. Ma ona chronić pracowników i gwarantować im płacę zapewniającą zadowalające pod kątem materialnym życie. 

Wyjaśnijmy tu, że nie ma ona stałej wysokości. Jej wartość wynika bowiem z kilku czynników. Przede wszystkim przysługuje ona wszystkim pracownikom, którzy ukończyli dwudziesty pierwszy rok życia. Jeśli osoba pracująca jest młodsza, wówczas jej pracodawca ma prawo wypłacać je odpowiednio mniejsze stawki (choć, co ważne, nie musi tego robić). Piętnastolatkowie więc zarabiają nawet około trzy razy mniej niż przynajmniej 21-letni pracownicy. Kolejne starsze roczniki zarabiają coraz to więcej. Poza tym wysokość minimalnej stawki godzinowej uzależniona jest również od danej branży. To z kolei spowodowane jest tym, że poszczególne zawody mogą się różnić pod kątem pełnego wymiaru czasu pracy, głównie wynosi on od 36 do 40 godzin. Przykładowo, w supermarkecie tydzień pracy wynosi 40 godzin, a ten sam okres dla zatrudnionych w gastronomii wynosi o dwie mniej. Tutaj im tych godzin jest więcej (liczbę ustalają zbiorowe układy pracy), tym stawki za nie są niższe. I tak 40-godzinny tydzień pracy gwarantuje stawkę godzinową 9,82 euro, gdy jest ich 38 – 10,34 euro, a 36 – 10,91 euro.

W Holandii minimalna krajowa jest bardzo regularnie podnoszona – w odstępach półrocznych. Pierwsza zmiana w roku następuje w styczniu, a druga – lipcu. Obecnie więc – na mocy lipcowych ustaleń – wynosi ona miesięcznie 1701 euro, co daje po przeliczeniu powyżej siedem tysięcy złotych.

Kogo ustawa o najniższej krajowej dotyczy w Holandii? O tym już w dużej mierze wspomnieliśmy – mniejsze stawki gwarantowane są młodszym pracownikom – poza tym odnosi się do tych, którzy pracują w pełnym wymiarze czasowym. Natomiast nie ma znaczenia, czy pracobiorca ma stałą posadę, czy też pracuje tymczasowo, wykonując na przykład pracę najemną.

Wymienione stawki – zauważmy – odnoszą się do wartości brutto. W celu otrzymania kwoty netto (czyli nazywanej popularnie “na rękę”) należy odjąć od niej szereg podatków. Zrobimy to szybko i sprawnie, kiedy skorzystamy z odpowiednich kalkulatorów dostępnych w Sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.