Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Numer Sofi

Holandia to malowniczy kraj. Widzimy to choćby, gdy studiujemy niektóre pejzaże van Gogha czy krajobrazy na płótnach znacznie od niego starszego Petera Brueghela. Przy czym nie jest to aspekt, dla którego postanawiamy udać się do Niderlandów. Przeważnie bowiem chodzi o podjęcie pracy – o którą nieraz tam łatwiej niż w Polsce. Wybierając się w podróż lub już po dotarciu na miejsce musimy się zatroszczyć o spełnienie szeregu formalności. Jedną z nich stanowi uzyskanie numeru SOFI. Czym on tak właściwie jest?

Numer Sofi – co to?

“Numer SOFI” – brzmi to dość tajemniczo, nieprawdaż? I przywołuje wiele bardzo różnych skojarzeń. Prawdopodobnie większość z nich jest zupełnie błędnych. Chodzi tutaj bowiem o akronim, którego rozwinięcie to – “Sociaal Fiscaal numer”. Nawet kiedy nie znamy zbyt dobrze holenderskiego, wiemy, że człon “Fiscaal” odnosi się niechybnie do kwestii fiskalnych, czyli podatkowych. I tak właśnie jest w tym przypadku. Numer SOFI bowiem nie jest niczym innym, jak numerem identyfikacyjnym podatnika żyjącego w Niderlandach. Jego odpowiednikiem w Polsce mógłby być inny numer – NIP. Przy czym różniłyby się liczbą znaków – holenderski składa się z 9 cyfr, a polski – 10. Z pierwszym spotykamy się także pod innym skrótowcem, mianowicie BSN. Różni je tylko nazwa. 

Zatem już wiemy, że numer SOFI pozwala skarbówce nas zidentyfikować. A do czego nam jest potrzebny? Otóż bez niego nie moglibyśmy mieszkać w Niderlandach na stałe. Wymagany jest od nas wtedy, gdy załatwiamy formalności w urzędach. Bez niego bylibyśmy w tych działaniach bardzo ograniczeni. Zatem warto pomyśleć o wyrobieniu sobie tego dokumentu, nawet wtedy, kiedy nie planujemy być w Holandii dłużej niż na trzy miesiące, wykonując pracę sezonową. Plany nasze bowiem mogą ulec zmianie. W każdym razie wyrobienie numeru SOFI nie jest ani rzeczą trudną, ani czasochłonną. Wprawdzie niektóre podmioty oferują, że zrobią to za nas, ale wiąże się to, rzecz jasna, z pewnymi kosztami. Dlatego lepiej samemu udać się do urzędu gminnego wraz z pożądanymi dokumentami. Musimy mieć dowód osobisty bądź paszport, a także zaświadczenia z polskiego urzędu meldunkowego i urzędu skarbowego; jeżeli nasz stan cywilny uległ zmianie, wtedy przedkładamy również pracownikowi placówki europejski akt małżeństwa. 

Kiedy otrzymamy numer SOFI? Niewykluczone, że od razu po przedstawieniu odnośnych dokumentów i wypełnianiu formularza. Ale możliwe też, że zajmie to kilka dni, bo wiele tu zależy od specyfiki działania danego urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *