Kategorie
Przewozy międzynarodowe

Praca w Holandii

Na Holandii ogniskują się myśli wielu z nas. Oczywiście nie brakuje w niej malowniczych miejsc, jednak to przeważnie nie o nie chodzi. Interesuje nas niderlandzki rynek pracy, który jest bogaty. I ma wiele do zaoferowania tym, którzy nie znajdują zadowalających perspektyw w rodzimych stronach. Stąd też wyjeżdżamy do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, w którym zatrudniamy się na rozmaitych stanowiskach. 

Zanim jednak spakujemy plecak i udamy się w podróż, szukamy informacji na temat pracy w Holandii.

Praca w Holandii od zaraz

Holandia leży stosunkowo blisko Polski, zatem łatwo do niej dotrzeć i wrócić z niej do Polski lub choćby przyjechać na urlop. Z tego między innymi powodu wielu krajan już przebywa w jej granicach. Możliwe więc, że wśród nich znajduje się ktoś, kogo dobrze znamy – choćby krewny czy przyjaciel – i może nam pomóc w wyszukaniu zadowalającej posady, na przykład udzielając referencji. Jeżeli tam, gdzie się udajemy, nie mamy nikogo, wtedy musimy być bardziej zdani na siebie – choć nie tak zupełnie. W końcu istnieją agencje pośrednictwa pracy, które mają swoje biura w Polsce. Kiedyś, by się zarejestrować i przejrzeć oferty zarobkowe, należało udać się do danej placówki. Obecnie przebiega to znacznie łatwiej. W końcu od czego jest Sieć? Za jej pośrednictwem odwiedzimy wirtualnie agencje jedną po drugiej nawet w ciągu kilku minut. Przejrzymy też proponowane stanowiska pracy, poczytamy o innych kwestiach związanych z pracą za granicą (kwaterunek, dojazd, adaptacja itd) i się zarejestrujemy. Dopiero później stawimy się w placówce osobiście, by przedstawić odpowiednie dokumenty.

Jakich ofert pracy możemy się spodziewać? Przede wszystkim chodzi o te składane pracownikom fizycznym. Wiele miejsc pracy znajduje się w sektorach związanych z roślinami – zbieraniem owoców, kwiatów czy selekcją ich cebulek. Przeznaczone są dla niewykwalifikowanych pracowników, podobnie jak te związane z procesem produkcji. Przy czym są i stanowiska dla specjalistów o umiejętnościach technicznych, poszukuje się choćby spawaczy czy budowlańców.

Praca w Holandii od zaraz z dojazdem

Agencje pracy zapewniają nieraz zakwaterowanie, którego koszta potrącane są z wypłaty. Pomagają również w nieco szerszym zakresie. Mają na przykład na miejscu polskich koordynatorów, którzy świadczą pomoc w adaptacji, co się może wiązać z zapisaniem na kurs językowy. Niektóre biura gwarantują także transport, przewożąc swoich pracowników busami. Jeżeli jest inaczej – wtedy wyjeżdżający muszą zorganizować przejazd na własną rękę, korzystając z samochodu lub usług firm przewozowych. 

Przed wejściem na pokład dobrze upewnić się, czy niczego nie zapomnieliśmy. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości (dowód bądź paszport), a także zaświadczenia od polskich urzędów: meldunkowego i skarbowego czy papiery poświadczające niekaralność. Będą m.in. potrzebne, by pozyskać numer SOFI (odpowiednik polskiego NIP-u).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *